Kocbekova cesta 23
3342 Gornji Grad
Kmetije bodo tudi letos lahko vlagale zbirne vloge za različne ukrepe Skupne kmetijske politike. Subvencijska kampanja bo predvidoma podaljšana do 15. junija 2020, z zamudnim rokom pa do 10. julija 2020.
S področja Skupne kmetijske politike tako že za april 2020 pričakujemo objavo Uredbe Evropske komisije, ki bo MKGP omogočila, da v obdobju med 16. 10. 2020 in 30. 11. 2020 izplača višji delež predplačil za sheme in ukrepe, ki se uveljavljajo prek zbirne vloge za leto 2020. Za sheme neposrednih plačil iz I. stebra bo dovoljeno do vključno 70 % upravičenega zneska in za tiste ukrepe Programa razvoja podeželja iz II. stebra, ki se uveljavljajo prek zbirne vloge, do vključno 85 %. Vendar le, če so administrativne kontrole zaključene, kar je tudi pogoj, da država prejme sredstva iz EU proračuna. Posledično so v Sloveniji izvedljiva predplačila za večino shem neposrednih plačil I. stebra (osnovno plačilo oziroma plačilne pravice, plačilo za mlade kmete, plačilo za območja z naravnimi omejitvami in plačilo za strna žita ter verjetno tudi plačilo za zeleno komponento) in OMD plačilo iz II. stebra PRP. Naštete podpore predstavljajo glavnino sredstev in npr. predplačila dela neposrednih plačil bi; v primerjavi z običajno dinamiko izplačil; pomembno prispevala k izboljšanju likvidnosti kmetijskih gospodarstev.
Na II. stebru SKP je za tako imenovane ne-IAKS ukrepe, ki se ne uveljavljajo prek zbirne vloge, pripravljen osnutek ukrepov, eden od teh je tudi dvig predplačil s 30 % na 50 % upravičenih stroškov. Pogoji in postopek za uveljavljanje predplačila ostajajo enaki kot doslej. Upravičenec mora za pridobitev predplačila predložiti bančno garancijo v skladu s 63. členom Uredbe 1305/2013/EU. Za dvig zneska predplačila s 30 % na 50 % bo potrebno najprej spremeniti PRP 2014-2020, sprememba je v tem delu že pripravljena in v usklajevanju z Evropsko komisijo, vzporedno pa je še potrebno spremeniti investicijsko uredbo, katere uveljavitev sledi potrditvi spremembe PRP 2014-2020. Pri podukrepu M06.1 Pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete že velja, da se prvi obrok v višini 70 % odobrene podpore izplača ob izdaji odločbe o pravici do sredstev.
Za pomoč kmetijstvu in živilskopredelovalni industriji je na podlagi tako imenovanega prvega protikorona zakona na voljo kar nekaj ukrepov, ki bodo pomembno prispevali k stabilnosti sektorja preskrbe s hrano. Med drugim se uvaja finančna pomoč zaradi covid-19, izredna pomoč v obliki temeljnega dohodka, oprostitev plačila prispevkov za samozaposlene osebe, družbenike in kmete, odlog plačila prispevkov za kmete, oprostitev plačila akontacije dohodnine, nadomestilo plačila priveza v ribiških pristaniščih, znižanje vodnega povračila za gojenje vodnih organizmov, znižanje katastrskega dohodka, finančno nadomestilo zaradi izpada dohodka, nabava kmetijskih pridelkov in živil v javnih zavodih, sezonsko delo v kmetijstvu ter odlog plačila obveznosti kreditojemalcev. Med splošnimi ukrepi lahko izpostavimo povračilo nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo in zaradi odsotnosti iz razloga višje sile ter oprostitev prispevkov, enkratni solidarni dodatek za upokojence in druge ranljive skupine ter krizni dodatek. Skratka, kmetijsko-živilskemu sektorju so na voljo številni ukrepi, s katerimi bo mogoče prebroditi prvi val krize. Vedno težje razmere pa že narekujejo pripravo novih ukrepov, ki bodo šle v smeri zagotavljanja večje likvidnosti sektorja. MKGP je s pomočjo MGRT zagotovilo tudi odprtje cvetličarn, vrtnarij in drevesnic, kar pomembno vpliva na finančni položaj kmetij, ki se ukvarjajo s to dejavnostjo. Ukrepe iz korona zakona kmetije že lahko uveljavljajo na Finančni upravi, kjer so na voljo vse informacije.